Predstavenie výročných správ Európskeho dvora audítorov za rok 2016

O správe: Európsky dvor audítorov je nezávislá kontrolná inštitúcia EÚ – ochranca finančných prostriedkov EÚ. V tomto dokumente sú zhrnuté hlavné zistenia a závery výročných správ EDA o rozpočte EÚ a európskych rozvojových fondoch za rok 2016. Týka sa tiež spoľahlivosti účtovnej závierky, riadnosti príjmov a výdavkov a aspektov celkovej výkonnosti rozpočtu. Úplné znenie správ je k dispozícii na stránke www.eca.europa.eu a v Úradnom vestníku Európskej únie.

Táto publikácia je k dispozícii v 23 jazykoch a v týchto formátoch:
PDF EPUB PRINT
PDF General Report EPUB General Report Paper General Report

Predslov predsedu

Tento rok si pripomíname 40. výročie založenia Európskeho dvora audítorov. Už viac ako 20 rokov vydávame vyhlásenie o vierohodnosti týkajúce sa spoľahlivosti účtovnej závierky EÚ a zákonnosti a riadnosti príslušných operácií.

Po prvýkrát od roku 1994 vydávame výrok s výhradou (namiesto záporného výroku) k riadnosti operácií súvisiacich s účtovnou závierkou za rok 2016. Je to odrazom významného zlepšenia hospodárenia s finančnými prostriedkami EÚ. Podstatná časť kontrolovaných výdavkov za rok 2016 nebola ovplyvnená významnou chybovosťou a odhadovaná chybovosť v platbách z rozpočtu EÚ sa v posledných troch rokoch trvalo zlepšovala: zo 4,4 % v roku 2014 na 3,8 % v roku 2015 a 3,1 % v roku 2016. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch sme dospeli k záveru, že účtovná závierka EÚ za rok 2016 poskytuje pravdivý a verný obraz o finančnej situácii EÚ.

Do budúcna sme sa v súlade s tým, čo je stanovené v našej stratégii na obdobie 2018 – 2020 rozhodli, že opäť prehodnotíme, ako kontrolujeme rozpočet EÚ. Predovšetkým máme v úmysle vo väčšej miere zohľadňovať jednotlivé úrovne vnútorných kontrol v Európskej komisii a v správnych orgánoch členských štátov pre riadenie výdavkov EÚ. Ozrejmí sa tak, v ktorých oblastiach pretrvávajú nedostatky, a pomôže nám to presadzovať zodpovednosť a ďalej zlepšiť hospodárenie s finančnými prostriedkami EÚ.

Klaus-Heiner LEHNE
predseda Európskeho dvora audítorov

Celkové výsledky

Hlavné zistenia

Zhrnutie vyhlásenia o vierohodnosti za rok 2016

Európsky dvor audítorov vyjadruje výrok bez výhrad k spoľahlivosti účtovnej závierky Európskej únie za rok 2016.

Príjmy za rok 2016 ako celok boli zákonné a riadne rovnako ako v predchádzajúcich rokoch.

Platby za rok 2016 boli zákonné a riadne s výnimkou platieb v súvislosti s preplácaním nákladov.

Úplné znenie nášho vyhlásenia o vierohodnosti sa nachádza v kapitole 1 výročnej správy za rok 2016.

  • Účtovná závierka za rok 2016 bola vypracovaná podľa medzinárodných štandardov a zo všetkých významných hľadísk poskytuje pravdivý a verný obraz. Preto ako každý rok od roku 2007 vyjadrujeme k spoľahlivosti účtovnej závierky výrok bez výhrad.
  • Odhadovaná chybovosť v platbách z rozpočtu EÚ sa v priebehu niekoľkých posledných rokov trvalo zlepšovala: 2016: 3,1 %, 2015: 3,8 % a 2014: 4,4 %. Okrem toho v roku 2016 podstatná časť kontrolovaných výdavkov – platby na základe nárokov – nebola ovplyvnená významnou chybovosťou. Preto po prvýkrát, odkedy sme v roku 1994 začali poskytovať vyhlásenie o vierohodnosti, vydávame k platbám z roku 2016 výrok s výhradou.
  • Platby na základe nárokov sa vyplácajú príjemcom, ktorí spĺňajú podmienky, pričom nejde o úhradu nákladov. Predstavujú zhruba polovicu výdavkov kontrolovaných v roku 2016 a zahŕňajú priamu pomoc poľnohospodárom. Najväčšiu časť tvoria výdavky v okruhoch „Prírodné zdroje: podpora trhu a priama podpora“ (odhadovaná chybovosť 1,7 %) a „Administratíva“ (0,2 %). V obidvoch týchto oblastiach bola odhadovaná chybovosť pod 2 % prahom významnosti. Ďalšie činnosti financované prostredníctvom platieb na základe nárokov sú štipendiá pre študentov a výskumných pracovníkov a agroenvironmentálne opatrenia.
  • Platby v súvislosti s preplácaním nákladov sa vyplácajú príjemcom, ktorým vznikli náklady, ktoré možno nahradiť prostredníctvom peňazí EÚ. Zahŕňajú výdavky v okruhoch s najvyššou chybovosťou: „Prírodné zdroje: rozvoj vidieka, životné prostredie, klíma a rybné hospodárstvo“ (s odhadovanou chybovosťou vo výške 4,9 %) a „Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť“ (4,8 %). Ďalšie činnosti financované prostredníctvom platieb v súvislosti s preplácaním nákladov sú výskumné projekty, programy odbornej prípravy a rozvojové programy.
  • Správy Komisie o riadnosti sú vo väčšine oblastí vo všeobecnosti v súlade s našimi výsledkami. Komisia tiež celkovo zistila významnú chybovosť.
  • Nápravné opatrenia, ktoré vykonali orgány v členských štátoch a Komisia, mali pozitívny vplyv na odhadovanú chybovosť. Bez týchto opatrení by naša celková odhadovaná chybovosť bola o 1,2 % vyššia. Boli k dispozícii dostatočné informácie na to, aby sa predišlo značnému podielu chýb alebo aby sa chyby odhalili a opravili. Keby sa všetky tieto informácie použili na opravu chýb, odhadovaná chybovosť celkových výdavkoch na „Hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť“ a „Globálnu Európu“ by v roku 2016 bola pod 2 % prahom významnosti.
  • Tohtoročná celková výška platieb, ktoré sa EÚ zaviazala uhradiť z budúcich rozpočtov, bola vyššia ako kedykoľvek predtým. Počíta sa s tým, že táto suma do roku 2020 porastie. Zúčtovanie týchto nevybavených platieb a zamedzenie tvorby nových by mali byť prioritami pri plánovaní viacročného finančného rámca (VFR) na obdobie začínajúce rokom 2020.
  • Porovnávali sme rámec, ktorý Komisia používa na vykazovanie výkonnosti, na základe osvedčených postupov iných správnych orgánov. Dospeli sme k záveru, že Komisia by mala zjednodušiť meranie výkonnosti, napríklad radikálnym znížením počtu cieľov a ukazovateľov.
Úplné znenie našej výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016 a výročnej správy o aktivitách financovaných ôsmym, deviatym, desiatym a jedenástym Európskym rozvojovým fondom sa nachádza na našej webovej stránke (http://www.eca.europa.eu/sk/Pages/DocItem.aspx?did=41732).

Kto sme

Naším poslaním je ako externý audítor EÚ prispievať k zlepšovaniu finančného hospodárenia EÚ, presadzovať zodpovednosť a transparentnosť a vystupovať ako nezávislý ochranca finančných záujmov občanov EÚ.

Varujeme pred rizikami, poskytujeme uistenie, poukazujeme na nedostatky a úspechy a usmerňujeme tvorcov politík a zákonodarcov EÚ, ako zlepšiť riadenie politík a programov EÚ. Prostredníctvom našej práce zabezpečujeme, aby sa občania Európy dozvedeli, ako sa vynakladajú ich peniaze.

Čo sme kontrolovali

Naše vyhlásenie o vierohodnosti rozpočtu EÚ

O rozpočte EÚ rozhoduje každý rok v kontexte viacročných finančných rámcov (VFR) Európsky parlament a Rada. Za zabezpečenie riadneho plnenia rozpočtu zodpovedá v prvom rade Komisia.

Každoročne kontrolujeme príjmy a výdavky rozpočtu EÚ a skúmame, či je ročná účtovná závierka spoľahlivá a či sú príjmové a výdavkové operácie v súlade s príslušnými pravidlami a predpismi na úrovni EÚ a členských štátov.

To tvorí základ pre naše vyhlásenie o vierohodnosti, ktoré sme povinní predložiť Európskemu parlamentu a Rade podľa článku 287 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Rozpočet EÚ za rok 2016 v číslach

Rozpočtové výdavky sú významným nástrojom na dosiahnutie cieľov politiky EÚ.

Výdavky predstavovali v roku 2016 spolu 136,4 mld. EUR, čo približne zodpovedá 267 EUR na každého občana. Výdavky EÚ zodpovedali v priemere 2,0 % celkových vládnych výdavkov členských štátov EÚ.

Odkiaľ pochádzajú peniaze?

Rozpočet EÚ je financovaný z rôznych zdrojov. Najväčší podiel (95,6 mld. EUR) tvoria platby členských štátov v pomere, ktorý zodpovedá ich hrubému národnému dôchodku. Medzi ďalšie zdroje patria clá (20,1 mld. EUR), ako aj daň z pridanej hodnoty vybraná v členských štátoch (15,9 mld. EUR).

Ako sa vynakladajú peniaze?

Ročný rozpočet EÚ sa vynakladá na rôzne oblasti (pozri graf 1).

Graf 1

Kontrolované výdavky v roku 2016

Platby sa vykonávajú na podporu rôznorodých činností, ako sú poľnohospodárstvo a rozvoj vidieckych a mestských oblastí, projekty dopravnej infraštruktúry, výskum, školenia pre nezamestnaných, podpora pre krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo v EÚ, alebo pomoc susediacim a rozvojovým krajinám.

Približne dve tretiny rozpočtu sa čerpajú v rámci tzv. zdieľaného hospodárenia, pri ktorom jednotlivé členské štáty rozdeľujú prostriedky a riadia výdavky v súlade s právnymi predpismi EÚ a členských štátov (napríklad v prípade výdavkov na „Hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť“ a „Prírodné zdroje“).

Čo sme zistili

Účtovná závierka EÚ poskytuje pravdivý a verný obraz

Účtovná závierka za rok 2016 bola vypracovaná v súlade s medzinárodnými účtovnými štandardmi pre verejný sektor a zo všetkých významných hľadísk poskytuje pravdivý a verný obraz o finančných výsledkoch EÚ za daný rok a jej aktívach a pasívach na konci roka.

Môžeme preto vyjadriť výrok bez výhrad k spoľahlivosti účtovnej závierky (t. j. schváliť ju) ako každý rok od roku 2007.

Výdavky EÚ sú zákonné a riadne s výnimkou platieb v súvislosti s preplácaním nákladov

Testujeme vzorku operácií z celého rozpočtu EÚ s cieľom poskytnúť odhady toho, do akej miery sú príjmy a rozličné výdavkové oblasti ovplyvnené chybami. Viac informácií o našom audítorskom prístupe a odhadovanej chybovosti nájdete tu.

Dospeli k záveru, že v príjmoch sa nevyskytli významné chyby.

Za rok 2016 vydávame výrok s výhradou k platbám uhradeným z rozpočtu EÚ. Robíme to po prvýkrát, odkedy sme začali poskytovať vyhlásenie o vierohodnosti v roku 1994.

Chybovosť vo výdavkoch ako celku odhadujeme na 3,1 % (pozri graf 2). Pre porovnanie, v roku 2015 to bolo 3,8 % a 4,4 % v roku 2014.

Graf 2

Odhadovaná chybovosť za rozpočet EÚ ako celok (2014 až 2016)

Poznámka:Chybovosť odhadujeme štandardnými štatistickými metódami. Sme na 95 % presvedčení, že chybovosť v celkovom súbore sa nachádza medzi spodnou a hornou hranicou chybovosti (podrobnejšie informácie sú uvedené v kapitole 1 prílohe 1.1 k výročnej správe za rok 2016).

Chyby sa vzťahovali najmä na platby v súvislosti s preplácaním nákladov, pri ktorých odhadujeme chybovosť na 4,8 %. Pri platbách na základe nárokov odhadujeme chybovosť na 1,3 %, čo je pod naším 2 % prahom významnosti (pozri graf 3).

Graf 3

V približne polovici výdavkov za rok 2016 sa nevyskytujú významné chyby

Dospeli sme preto k záveru, že platby za rok 2016 sú zákonné a riadne s výnimkou platieb v súvislosti s preplácaním nákladov.

Čo sú platby na základe nárokov a platby v súvislosti s preplácaním nákladov?

Výdavky EÚ sa vyznačujú dvomi typmi výdavkov, s ktorými sú spojené rozdielne formy rizika:

  • Platby na základe nárokov, pri ktorých je platba podmienená splnením určitých podmienok. Takéto platby zahŕňajú okrem iného štipendiá pre študentov a výskumných pracovníkov (v rámci výdavkov na konkurencieschopnosť), priamu pomoc pre poľnohospodárov („Prírodné zdroje“), alebo mzdy a dôchodky zamestnancov EÚ („Administratíva“).
  • Platby v súvislosti s preplácaním nákladov, pri ktorých EÚ uhrádza oprávnené náklady na oprávnené činnosti. Tieto platby sa napríklad realizujú na výskumné projekty (v rámci výdavkov na konkurencieschopnosť), investície v oblasti regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka a na systémy odbornej prípravy (financované z výdavkov na „Politiku v oblasti hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti“ a „Prírodné zdroje“) a projekty rozvojovej pomoci („Globálna Európa“).
Výdavky v rámci zdieľaného hospodárenia pomerne prispievajú k celkovej chybovosti

Z testovania tiež vyplynuli výsledky za každú výdavkovú oblasť, ktoré sú zobrazené v grafe 4. Spôsob hospodárenia s výdavkami EÚ, priamo alebo nepriamo Komisiou alebo zdieľané s členskými štátmi, má obmedzený dosah na riadnosť. Za rok 2016 je odhadovaná chybovosť výdavkov v rámci zdieľaného hospodárenia a všetkých ostatných foriem prevádzkových výdavkov takmer rovnaká.

Najväčší podiel na kontrolovaných výdavkoch mal okruh „Prírodné zdroje“ (45 %). Oblasť „Podpora trhu a priama podpora“, pozostávajúca najmä z platieb priamej pomoci poľnohospodárom, tvorí viac ako tri štvrtiny tejto oblasti a neobsahuje významné chyby (odhadovaná chybovosť: 1,7 %). „Rozvoj vidieka, životné prostredie, opatrenia v oblasti klímy a rybné hospodárstvo“ je druhou časťou tohto okruhu a je ovplyvnená významnými chybami (odhadovaná chybovosť: 4,9 %).

Politika v oblasti hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti“ je druhou najväčšou časťou kontrolovaných výdavkov (28 %). Chyby v tejto oblasti sú zapríčinené najmä neoprávnenými príjemcami, činnosťami, projektmi alebo výdavkami (približne 70 %). Takmer všetky výdavky v tejto oblasti majú podobu platieb v súvislosti s úhradou nákladov. Rozpočtový rok 2016 je posledný rok, v ktorom sa všetky výdavky, ktoré sme kontrolovali, vzťahujú na VFR na obdobie 2007 – 2013. V ďalších rokoch očakávame nárast podielu finančných prostriedkov VFR na obdobie 2014 – 2020.

Celkové chyby v týchto dvoch oblastiach zdieľaného hospodárenia predstavujú 79 % našej odhadovanej chybovosti za rok 2016.

Graf 4

Výsledky testovania za výdavkové oblasti EÚ v roku 2016

%Odhadovaná chybovosť vychádza z vyčísliteľných chýb, ktoré sme zistili pri našej práci, najmä pri testovaní vzorky operácií. Pri výbere vzorky a stanovovaní odhadu chybovosti uplatňujeme štandardné štatistické metódy (pozri kapitolu 1, prílohu 1.1 k výročnej správe za rok 2016).

*Nepredkladáme špecifické hodnotenie výdavkov v rámci okruhu 3 VFR (Bezpečnosť a občianstvo) a okruhu 6 VFR (Kompenzácie) ani hodnotenie ostatných výdavkov (osobitné nástroje mimo VFR na obdobie 2014 – 2020, napr. rezerva na núdzovú pomoc a nástroj flexibility). Práca v týchto oblastiach však prispieva k nášmu celkovému záveru o výdavkoch za rok 2016.

Odhadovaná chybovosť vo výdavkoch na „Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť“ je naďalej vyššia ako chybovosť rozpočtu EÚ ako celku (3,1 %). Väčšina chýb sa týkala preplatenia neoprávnených nákladov na zamestnancov alebo nepriamych nákladov deklarovaných príjemcami výskumných projektov.

V prípade „Globálnej Európy“ pripadajú dve tretiny celkovej odhadovanej chybovosti na chýbajúce nevyhnutné dokumenty a Komisiou zúčtované predbežné financovanie, ktoré nebolo zdôvodnené vo finančných správach.

V grafe 5 sa porovnáva odhadovaná chybovosť rôznych výdavkových oblastí v období 2014 až 2016. Ďalšie informácie o výsledkoch týkajúcich sa príjmov a každej výdavkovej oblasti sa uvádzajú tu a v príslušných kapitolách výročnej správy za rok 2016.

Graf 5

Porovnanie odhadovanej chybovosti v jednotlivých výdavkových oblastiach EÚ (2014 – 2016)

%Odhadovaná chybovosť vychádza z vyčísliteľných chýb, ktoré sme zistili pri našej práci, najmä pri testovaní vzorky operácií. Pri výbere vzorky a stanovovaní odhadu chybovosti uplatňujeme štandardné štatistické metódy (pozri kapitolu 1 prílohu 1.1 k výročnej správe za rok 2016).

*V roku 2014 sme do testovania operácií zahrnuli krížové plnenie a takéto chyby predstavovali podiel vo výške 0,6 percentuálneho bodu na celkovom odhade chybovosti za okruh VFR „Prírodné zdroje“. Pre zmenu právneho rámca SPP to už v roku 2015 a 2016 neplatilo.

Za určitých okolností berieme do úvahy nápravné opatrenia pri odhade chybovosti

Členské štáty a Komisia používajú nápravné opatrenia v prípadoch nezrovnalostí vo výdavkoch a v situáciách, keď sa chyby v platbách nezistili v procese skôr. Vo výsledkoch auditu sa snažíme zohľadňovať tieto opatrenia, ak sú prijaté pred uhradením platby alebo pred naším preskúmaním. Potom kontrolujeme vykonávanie opráv a v prípade potreby upravujeme odhadovanú chybovosť.

Keby sa v roku 2016 tieto nápravné opatrenia neuplatnili na platby, ktoré sme kontrolovali, naša celková odhadovaná chybovosť by bola 4,3 % a nie 3,1 %.

Okrem toho boli k dispozícii dostatočné informácie na to, aby sa predišlo značnému podielu chýb alebo aby sa chyby odhalili a opravili pred deklarovaním výdavkov Komisii. Keby sa všetky tieto informácie použili na opravu chýb, odhadovaná chybovosť celkových výdavkov na „Hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť“ a „Globálnu Európu“ by bola pod 2 % prahom významnosti v roku 2016. To znamená, že nie sú potrebné dodatočné kontroly výdavkov EÚ, ale že je potrebné existujúce kontroly vykonávať riadne.

Informácie Komisie o riadnosti výdavkov vo všeobecnosti zodpovedajú našim výsledkom

Každé generálne riaditeľstvo (GR) Komisie vypracúva výročnú správu o činnosti. Patrí sem vyhlásenie, v ktorom generálny riaditeľ poskytuje uistenie, že finančné informácie v tejto správe sú predložené náležite a že operácie, za ktoré zodpovedá, sú zákonné a riadne. Všetky generálne riaditeľstvá poskytli odhad chybovosti a vo väčšine prípadov tieto odhady vo všeobecnosti zodpovedajú našim odhadom.

Podozrenia z podvodu ohlasujeme úradu OLAF

Podvod znamená úmyselné klamanie s cieľom získať výhody. Náš odhad chybovosti v rozpočte EÚ teda nie je meradlom podvodov, neefektívnosti ani plytvania. Ide o odhad peňazí, ktoré nemali byť vyplatené, pretože sa nepoužili v súlade s príslušnými pravidlami a nariadeniami.

Všetky prípady podozrenia z podvodu, ktoré sme zistili pri audite, ohlasujeme Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Potom je na úrade OLAF, aby podľa potreby viedol vyšetrovania a následne kontroloval tieto prípady, v spolupráci s orgánmi členských štátov. V roku 2016 sme zistili jedenásť prípadov podozrenia z podvodu v približne 1 000 operáciách, ktoré sme kontrolovali pre naše vyhlásenie o vierohodnosti a iné audity výkonnosti a/alebo zhody (v roku 2015: 12).

Tieto prípady boli postúpené úradu OLAF spolu s ďalšími piatimi prípadmi, na ktoré nás upozornila verejnosť. Prípady podozrenia z podvodu sa týkali umelého vytvorenia podmienok na splnenie kritérií oprávnenosti, nedodania tovaru či služieb, deklarovania nákladov, pri ktorých neboli splnené kritériá oprávnenosti, konfliktov záujmov a nezrovnalostí pri verejnom obstarávaní.

Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o hlavných zisteniach sa nachádzajú v kapitole 1 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016. Úplné znenie našej výročnej správy možno nájsť na našej webovej stránke (http://www.eca.europa.eu/sk/Pages/DocItem.aspx?did=41732).

Rozpočtové a finančné hospodárenie čelí výzvam

Sumy, ktoré sa majú vyplatiť v budúcich rokoch, dosiahli historicky najvyššiu hodnotu

EÚ uhradila v roku 2016 menej platieb, ako pôvodne plánovala. Bolo to zapríčinené najmä výraznými omeškaniami na začiatku vyplácania prostriedkov z mnohých programov viacročného finančného rámca (VFR) na obdobie 2014 – 2020 v rámci zdieľaného hospodárenia, najmä z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) v oblasti súdržnosti a rozvoja vidieka.

Súčasne sa prakticky podľa plánu schvaľovali budúce záväzky. V dôsledku toho sumy, ktoré sa majú vyplatiť v budúcich rokoch, dosiahli historicky najvyššiu hodnotu, približne 238,8 mld. EUR. Zúčtovanie týchto nevybavených platieb a zabránenie tvorby nových by mali byť prioritami pri plánovaní VFR na obdobie začínajúce rokom 2020.

Zvýšilo sa i celkové vystavenie rozpočtu EÚ finančnému riziku v dôsledku značných dlhodobých záväzkov, záruk a právnych záväzkov. Znamená to, že v budúcnosti sa musí hospodáriť obozretne s cieľom znížiť riziká pre rozpočet EÚ v tejto oblasti.

Členské štáty môžu mať ťažkosti s čerpaním niektorých dostupných finančných prostriedkov EÚ

EŠIF (Európsky fond regionálneho rozvoja, Európsky sociálny fond, Kohézny fond, Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka a Európsky námorný a rybársky fond) predstavujú približne jednu tretinu výdavkov EÚ a značný podiel verejných výdavkov v niektorých členských štátoch (pozri graf 6).

Graf 6

Nesplatené výdavky EŠIF (ku koncu roka 2016; % verejných výdavkov podľa členských štátov)

Vzhľadom na veľký objem viazaných rozpočtových prostriedkov, ktoré sú ešte stále k dispozícii v rámci VFR na obdobie 2014 – 2020, môžu mať členské štáty, v ktorých finančné prostriedky z EŠIF predstavujú značný podiel verejných výdavkov, ťažkosti vybrať dostatočný počet kvalitných projektov, na ktoré by vynaložili financie EÚ alebo ktoré by spolufinancovali.

Zistili sme, že vo všeobecnosti v niektorých členských štátoch tvoria príjmy z rozpočtu EÚ značnú časť kapitálových investícií v danom roku. Znamená to, že objem a načasovanie týchto príjmov môže mať významné makroekonomické účinky, napríklad na investície, rast a zamestnanosť, ktoré treba pri plánovaní budúcich výdavkov v rozpočte EÚ dostatočne zohľadniť.

Rozpočet EÚ neponecháva dostatočnú flexibilitu pre reakcie na nepredvídané udalosti

Rozpočtový systém EÚ je navrhnutý tak, aby poskytoval predvídateľné financovanie na dlhodobé výdavkové programy EÚ. EÚ má zároveň viaceré rozpočtové nástroje, ktoré jej umožňujú pružne reagovať na núdzové situácie. V posledných rokoch sa tieto nástroje využívajú čoraz viac, napríklad na riešenie utečeneckej krízy.

Vzhľadom na oneskorenia platieb v mnohých programoch VRF na obdobie 2014 – 2020 sa domnievame, že existuje riziko, že v budúcich rokoch dôjde prostredníctvom bežných výdavkov k vyčerpaniu výdavkových stropov. To ponecháva menej priestoru pre veľmi potrebnú flexibilitu rozpočtu EÚ pre reakcie na neočakávané udalosti.

Mechanizmy financovania EÚ boli stále zložitejšie

Rozpočet EÚ je jednotný mechanizmus, na ktorý sa vzťahujú osobitné pravidlá. Občanom EÚ a ich zástupcom tak pomáha zabezpečiť zodpovednosť a transparentnosť.

Mechanizmy financovania motivované potrebou nájsť dodatočné finančné prostriedky na riešenie nových výziev (ako je finančná kríza, opatrenia v oblasti klímy, migrácia a utečenecká kríza a posilnenie investícií v EÚ sa však v priebehu rokov výrazne zmenili. V dôsledku toho došlo k značnému zvýšeniu počtu subjektov a nástrojov, ktoré sa podieľajú na financovaní plnenia politík a programov EÚ. To ešte viac sťažuje účinné riadenie, kontrolu a vykazovanie výdavkov EÚ či získanie všeobecného prehľadu.

Poznamenávame, že pokračovanie tohto trendu ohrozuje povinnosť zodpovedať sa a transparentnosť rozpočtu EÚ.

Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o hlavných zisteniach o rozpočtovom a finančnom hospodárení sa nachádzajú v kapitole 2 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Väčší dôraz na výkonnosť

Pre rámec vykazovania výkonnosti, ktorý používa Komisia, by mohlo byť prospešné prijatie medzinárodných osvedčených postupov

Finančné prostriedky EÚ by sa mali vynakladať v súlade so zásadami riadneho finančného hospodárenia: hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť. Komisia uplatňuje zložitý a rozmanitý rámec na meranie výkonnosti a vykazovanie výsledkov dosiahnutých prostredníctvom rozpočtu EÚ. Porovnali sme rámec uplatňovaný Komisiou s medzinárodnými štandardmi a osvedčenými postupmi vlád členských štátov a iných medzinárodných organizácií. Mohli sme tak identifikovať viaceré oblasti, v ktorých by sa Komisia mohla učiť od iných, a zlepšiť systém vykazovania výkonnosti. Na záver tejto časti odporúčame, aby Komisia:

  • zjednodušila meranie výkonnosti, napríklad ďalším znížením počtu cieľov a ukazovateľov;
  • lepšie vyvážila vykazovanie výkonnosti, napríklad tak, že vo svojich hlavných správach o výkonnosti bude jasne prezentovať informácie o hlavných výzvach na dosiahnutie cieľov;
  • zlepšila prezentáciu správ o výkonnosti pre používateľov väčším využitím vizuálnych a interaktívnych nástrojov na prezentáciu údajov;
  • lepšie preukázala, že výsledky hodnotenia sa používajú, napríklad systematickejšou kontrolou opatrení;
  • uvádzala v hlavných správach o výkonnosti, či podľa jej najlepších znalostí majú poskytované informácie o výkonnosti dostatočnú kvalitu;
  • zlepšila prístupnosť informácií o výkonnosti.
Komisia prijíma a vykonáva veľkú časť našich odporúčaní

Výsledkom tohtoročnej analýzy nadväzujúcich opatrení je 108 odporúčaní, ktoré vydala Komisia v období od 2010 do 2013. Komisia prijala 90 odporúčaní v plnej miere alebo vo väčšine ohľadov. Dokonca i odporúčania, ktoré Komisia najskôr neprijala, boli vo väčšine prípadov prijaté. Zistili sme, že len šesť odporúčaní nebolo vôbec prijatých (pozri graf 7).

Graf 7

Mnohé odporúčania Dvora audítorov sú prijaté v plnej miere

Minulý rok sme prijali rekordný počet osobitných správ na širokú škálu tém

V našich osobitných správach, ktoré sa väčšinou zakladajú na auditoch výkonnosti alebo sú kombináciou posúdení zhody a výkonnosti, pravidelne hodnotíme výkonnosť. V roku 2016 sme prijali 36 osobitných správ, čo je rekordný počet. Všetky osobitné správy za rok 2016 sú uvedené v grafe 8.

Chcete sa dozvedieť viac? Podrobné informácie o našom hodnotení výkonnosti sa nachádzajú v kapitole 3 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Graf 8

Naše osobitné správy, ktoré sú najmä výsledkom auditov výkonnosti, sú dostupné v 23 jazykoch EÚ na našej webovej stránke (http://www.eca.europa.eu/sk/Pages/AuditReportsOpinions.aspx?ty=Specialreport&tab=tab4).

Podrobnejšie informácie o oblastiach príjmov a výdavkov

Príjmy
144,7 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Náš audit sa týkal príjmovej časti rozpočtu EÚ, z ktorej sa financujú jej výdavky. Preskúmali sme niektoré kľúčové systémy kontroly pre výpočet a vyberanie vlastných zdrojov a vzorku príjmových operácií.

Príspevky vypočítané na základe hrubého národného dôchodku (HND) členských štátov a dane z pridanej hodnoty (DPH) sa vypočítavajú na základe makroekonomických štatistických údajov a odhadov, ktoré poskytujú členské štáty. V roku 2016 príjmy EÚ založené na HND predstavovali 66 % a príjmy EÚ založené na DPH 11 % celkových príjmov EÚ.

Tradičné vlastné zdroje (TOR – traditional own resources), najmä clá z dovozu vybrané správnymi orgánmi členských štátov v mene EÚ, predstavovali ďalších 14 % príjmov EÚ. Zvyšných 9 % príjmov EÚ pochádza z iných zdrojov (napr. príspevky a náhrady v rámci dohôd a programov Únie a pokuty uložené Komisiou za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže).

Čo sme zistili

Obsahujú významné chyby?

Nie

Odhadovaná chybovosť:

0,0 % (2015: 0,0 %)

Systémy týkajúce sa príjmov, ktoré sme preskúmali, boli vo všeobecnosti účinné. Pokiaľ ide o TOR, domnievame sa, že niektoré kontroly boli len čiastočne účinné. Zistili sme tiež, že v istých oblastiach má Komisia priestor na zlepšenie metód, ktoré používa, a procesu overovania, aby mohla potvrdiť dôsledky nadnárodných činností na odhad HND (najmä metódy pre kapitalizovaný majetok v oblasti výskumu a vývoja). Môže to ovplyvniť výpočet príspevkov členských štátov do rozpočtu EÚ.

Čo odporúčame

Komisii odporúčame:

  • v spolupráci s členskými štátmi analyzovať všetky možné dôsledky činností nadnárodných spoločností na odhad HND a poskytnúť im usmernenia, ako tieto činnosti zohľadňovať pri zostavovaní údajov o HND;
  • potvrdiť, že aktíva v oblasti výskumu a vývoja boli v národných účtoch členských štátov správne zaznamenané.

 

Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o našom audite príjmov EÚ sa nachádzajú v kapitole 4 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť
15,2 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Náš audit sa týkal výdavkov na výskum a inovácie, systémy vzdelávania a podporu zamestnanosti, jednotný digitálny trh, energiu z obnoviteľných zdrojov a energetickú účinnosť, modernizáciu odvetvia dopravy a zlepšovanie podnikateľského prostredia, najmä pre malé a stredné podniky (MSP).

V roku 2016 predstavovali výdavky, ktoré boli predmetom auditu v tejto oblasti, 15,2 mld. EUR. Väčšina výdavkov mala podobu grantov pre príjemcov z verejného alebo súkromného sektora podieľajúcich sa na projektoch. Hlavným rizikom z hľadiska riadnosti operácií je, že príjemcovia vykážu neoprávnené náklady, ktoré Komisia pred úhradou neodhalí ani neopraví.

Výdavky na výskum a inovácie, ktoré v roku 2016 tvorili 59 % výdavkov v rámci tohto podokruhu, sa realizujú prostredníctvom siedmeho rámcového programu v oblasti výskumu a rozvoja na obdobie 2007 – 2013 (7. RP) a rámcového programu na obdobie 2014 – 2020, Horizont 2020.

Čo sme zistili

Obsahujú významné chyby?

Áno

Odhadovaná chybovosť:

4,1 % (2015: 4,4 %)

Väčšina chýb sa týkala preplatenia neoprávnených nákladov na zamestnancov, ďalších neoprávnených priamych nákladov (napr. cestovné náklady a náklady na zariadenie, ktoré nesúvisia s projektom) alebo neoprávnených nepriamych nákladov deklarovaných príjemcami. Patria sem chyby vo výpočte, chýbajúce podporné dôkazy k deklarovaným nákladom a náklady vzniknuté mimo oprávneného obdobia (pozri príklady v rámčeku).

Príklady: neoprávnené náklady

V jednom prípade verejný orgán mimo EÚ, ktorý sa zúčastňuje na projekte v oblasti technológií biopalív, nesprávne vypočítal náklady na zamestnancov a vykázal aj náklady, pri ktorých neexistovali dostatočné dôkazy o ich spojitosti s projektom.

V inom prípade MSP, ktorý sa zúčastňuje na projekte na vytvorenie koordinovaných riešení núdzových situácii v oblasti zdravia v EÚ, deklaroval nadmerne vysoké náklady na zamestnancov a vyúčtoval aj sumy nákladov na zamestnancov, ktoré vznikli mimo obdobia, na ktoré sa vzťahoval výkaz výdavkov.

Boli k dispozícii dostatočné informácie na to, aby sa predišlo značnému podielu chýb, alebo aby sa chyby odhalili a opravili. Keby sa všetky tieto informácie použili na opravu chýb, odhadovaná chybovosť v celkových výdavkoch na „Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť“ by bola 2,9 %.

Vo viacerých prípadoch sme zistili aj oneskorenia pri vyplácaní finančných prostriedkov EÚ zo strany koordinátora projektu ďalším účastníkom projektu. Pre účastníkov projektu, najmä pre MSP s nízkym pracovným kapitálom, to môže mať vážne finančné dôsledky.

Program Horizont 2020 má jednoduchšie pravidlá financovania ako 7. RP a Komisia vynaložila značné úsilie na zníženie administratívnej náročnosti. Zjednodušenie je dôležité, pretože redukuje administratívnu záťaž a môže znížiť riziká právnej neistoty a nekonzistentného zaobchádzania s príjemcami. Komisia v roku 2016 predložila ďalšie opatrenia na zjednodušenie (ako je cielená podpora pre startupy a širšie využívanie jednorazových platieb). Vidíme však príležitosti na ďalšie zjednodušenie právneho rámca, ako i riziká.

Výročné správy o činnosti GR pre výskum a inovácie, GR pre vzdelávanie a kultúru a GR pre mobilitu a dopravu poskytli verné posúdenie riadnosti príslušných operácií a predložené informácie potvrdili naše zistenia a závery. Zistili sme však rozdiely medzi metodikami, ktoré používali jednotlivé generálne riaditeľstvá na výpočet chybovosti a súm vystavených riziku.

Útvar pre spoločný audit je od roku 2014 zodpovedný za následné audity projektov v rámci rámcových programov pre výskum. Útvar Komisie pre vnútorný audit kontroloval útvar pre spoločný audit a odporučil, aby rýchlejšie uzatváral audity a zlepšil svoje interné procesy pre plánovanie, monitorovanie a predkladanie správ o auditoch v súvislosti s projektmi v rámci programu Horizont 2020.

Komisia okrem svojich finančných kontrol posudzuje pred preplatením nákladov pri každom projekte v oblasti výskumu a inovácií aj hľadiská výkonnosti. Kontrolovali sme posúdenie výkonnosti 60 projektov zo vzorky spoločných projektov v oblasti výskumu a inovácií Komisiou. Komisia dospela k záveru, že vo väčšine týchto projektov sa dosiahli očakávané výsledky a že jedna pätina projektov bola mimoriadne úspešná. Zároveň podľa Komisie 15 % projektov zaostávalo. Pri 7 % projektov sa Komisia domnievala, že vykázané výdavky neboli primerané vo vzťahu k dosiahnutému pokroku.

Čo odporúčame

Komisii odporúčame:

  • viac zjednodušiť pravidlá a postupy programu Horizont 2020 na zníženie právnej neistoty tým, že sa budú viac využívať zjednodušené možnosti vykazovania nákladov (ako sú jednotkové náklady, jednorazové sumy, paušálne financovanie a ceny) v revidovanom nariadení o rozpočtových pravidlách;
  • zabezpečiť, aby jej útvary vypočítavali chybovosť a celkové sumy vystavené riziku jednotným spôsobom;
  • skrátiť čas na uzavretie následných auditov a zlepšiť interné procesy pre plánovanie, monitorovanie a predkladanie správ o auditoch.

Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o našom audite výdavkov EÚ na „Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť“ sa nachádzajú v kapitole 5 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť
35,7 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Cieľom tejto výdavkovej oblasti je znížiť rozdiely v rozvoji jednotlivých regiónov, reštrukturalizovať upadajúce priemyselné oblasti a podporiť cezhraničnú, nadnárodnú a medziregionálnu spoluprácu.

Výdavky, ktoré boli predmetom auditu v tejto oblasti, predstavovali v roku 2016 35,7 mld. EUR. Rok 2016 bol posledným rokom, v ktorom sa všetky platby, ktoré sú predmetom auditu, vzťahovali na programové obdobie 2007 – 2013. Výdavky sa skladajú z dvoch hlavných častí: regionálnej a mestskej politiky a zamestnanosti a sociálnych vecí.

  • Regionálna a mestská politika EÚ sa financuje predovšetkým z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) a Kohézneho fondu (KF), ktoré spolu predstavovali 76 % výdavkov v oblasti súdržnosti v roku 2016. Z EFRR sa financujú projekty infraštruktúry, vytváranie alebo zachovávanie pracovných miest, iniciatívy v oblasti regionálneho hospodárskeho rozvoja a činnosti na podporu MSP. Kohézny fond (KF), z ktorého sa financujú investície v oblasti životného prostredia a dopravy v členských štátoch, ktorých HND na obyvateľa je nižší ako 90 % priemeru EÚ.
  • Politika v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí, ktorá je financovaná najmä z Európskeho sociálneho fondu (ESF), sa na výdavkoch v oblasti súdržnosti v roku 2016 podieľala 21 %. Výdavky v tejto oblasti sú zamerané na zlepšenie zamestnanosti a pracovných príležitostí, podporu vysokej miery zamestnanosti a vytvorenie väčšieho počtu lepších pracovných miest.

Výdavky sa riadia spolu s členskými štátmi a tento proces zahŕňa spolufinancovanie operačných programov, prostredníctvom ktorých sa financujú projekty. Pravidlá oprávnenosti na preplatenie nákladov sú stanovené na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni a líšia sa v jednotlivých členských štátoch a/alebo programoch.

Približne 3 % výdavkov v oblasti súdržnosti sa vynakladá prostredníctvom ďalších špecifických nástrojov a fondov, napríklad nástroja európskeho susedstva (ENI) a Fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (FEAD).

Čo sme zistili

Obsahujú významné chyby?

Áno

Odhadovaná chybovosť:

4,8 % (2015: 5,2 %)

Hlavným zdrojom chýb vo výdavkoch na „Hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť“ ako celku je zahrnutie neoprávnených výdavkov do výkazov príjemcov, výber neoprávnených projektov, činností alebo príjemcov (pozri príklady v rámčeku) a porušovanie pravidiel verejného obstarávania.

Príklady

Deklarované neoprávnené náklady: príjemca výskumného projektu EFRR v Španielsku porušil niekoľko pravidiel EÚ a vnútroštátnych pravidiel: náklady boli deklarované dvakrát, vopred definovaná metóda výpočtu nepriamych nákladov nebola správne použitá a nebola dostatočne odôvodnená a deklarovaná vratná DPH bola nesprávne deklarovaná na spolufinancovanie.

Neoprávnený príjemca: vo výzve na predloženie návrhov pre projekt EFRR v Českej republike sa stanovovalo, že oprávnené boli len MSP. Financovanie sa však poskytlo príjemcovi, ktorý nebol malým ani stredným podnikom.

V prípade značného podielu operácií obsahujúcich vyčísliteľné chyby mali orgány členských štátov k dispozícii dostatočné informácie na to, aby pred tým, ako požiadali Komisiu o preplatenie výdavkov, týmto chybám predišli alebo ich odhalili a opravili. Keby sa tieto informácie použili na opravu chýb pred vykázaním výdavkov Komisii, odhadovaná chybovosť celkových výdavkoch na „Hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť“ by bola 1,1 %, t. j. pod 2 % prahom významnosti.

Finančné nástroje v rámci EFRR a ESF

Koncom roka 2015 bola priemerná miera vyplácania platieb z finančných nástrojov konečným prijímateľom na úrovni 75 % v porovnaní s 57 % v predchádzajúcom roku. Finančné nástroje majú podobu kapitálových investícií, úverov alebo záruk a používajú sa na prerozdelenie finančných prostriedkov podnikom alebo mestským projektom. Celkovo bolo na konci roka 2015 zriadených 1 052 finančných nástrojov s kumulatívnym príspevkom približne 16,9 mld. EUR. Niektoré členské štáty mali ťažkosti využiť plnú výšku disponibilných prostriedkov, pričom Španielsko, Taliansko, Holandsko a Slovensko boli v tomto ohľade výrazne pod priemerom EÚ. Nevyplatenie všetkých dostupných peňazí znamená, že jedna z hlavných výhod tohto typu nástroja, schopnosť využívať finančné prostriedky viac ako jedenkrát, sa v plnej miere nevyužíva.

Uistenie Komisie za obdobie 2007 – 2013

V našej osobitnej správe č. 36/2016 o prípravách na ukončenie programov na obdobie 2007 – 2013 sme konštatovali, že Komisia zaviedla pre členské štáty primerané opatrenia na ukončenie ich operačných programov v oblasti súdržnosti. V osobitnej správe č. 4/2017 o finančných opravách, ktoré Komisia uložila v oblasti súdržnosti v programovom období 2007 – 2013, sme tiež dospeli k záveru, že Komisia účinne využila opatrenia, ktoré mala k dispozícii, aby chránila rozpočet EÚ pred neoprávnenými výdavkami.

Vo výročných správach o činnosti za rok 2016 sa uvádzajú predbežné informácie o sumách vystavených riziku a miere zostatkového rizika, a to v súvislosti s ukončením obdobia 2007 – 2013, ako aj v súvislosti s balíkom opatrení na zabezpečenie každoročného uistenia vytvoreného na obdobie 2014 – 2020. Komisia má predložiť posudok k dokumentácii k ukončeniu do 31. augusta 2017. Komisia teda oznámi výsledok posúdenia mier zostatkového rizika vykázaných orgánmi auditu vo svojej VSČ za rok 2017.

Uistenie Komisie za programové obdobie 2014 – 2020

Tri roky po začiatku obdobia 2014 – 2020 vymenovali členské štáty len 77 % orgánov zodpovedných za vykonávanie programov v rámci EŠIF. Zároveň sme zistili, že v polovici roku 2017 boli oneskorenia súvisiace s plnením rozpočtu väčšie ako v rovnakom čase v období 2007 – 2013.

Komisia by mala objasniť, ako by orgány auditu členského štátu mali definovať kontrolované súbory finančných nástrojov. Vymedzenie kontrolovaného súboru ako pôvodného príspevku, a nie oprávnených výdavkov zaznamenaných v ročnej účtovnej závierke, vedie k podhodnoteniu zostatkovej miery. Podobný problém sa týka aj záloh štátnej pomoci.

Posúdenie výkonnosti projektov

Na základe nášho preskúmania 168 fyzicky dokončených projektov sme zistili, že len jedna tretina preskúmaných projektov mala stanovený systém merania výkonnosti, v ktorom boli ukazovatele výstupov a výsledkov prepojené s cieľmi operačného programu. Ciele väčšiny projektov, ktoré sme preskúmali, boli aspoň čiastočne splnené, 42 % projektov nemalo žiadne ukazovatele výsledkov a/alebo ciele. Znemožnilo sa tým posúdenie osobitného prínosu týchto projektov k celkovým cieľom programu z hľadiska výsledkov.

V osobitnej správe č. 2/2017 o rokovaní Komisie o dohodách o partnerstve a programoch v oblasti súdržnosti v programovom období 2014 – 2020 sme analyzovali výrazné rozdiely medzi EŠIF v tom, ako sa používajú ukazovatele výstupov a ešte viac výsledkov. Takéto rozdiely existujú aj medzi oblasťami politiky, čo komplikuje porovnanie výsledkov dosiahnutých v rámci jednotlivých rozpočtových okruhov EÚ.

Čo odporúčame

Komisii odporúčame:

  • pri ukončovaní programov za obdobie 2007 – 2013 venovať osobitnú pozornosť oblastiam, v ktorých je vyššie riziko neoprávnených výdavkov alebo zverejnenia nesprávnych informácií, ktoré môžu viesť k preplateniu nadmernej sumy;
  • v súvislosti s obdobím 2014 – 2020 vyriešiť záležitosti, ktoré môžu ovplyvniť spoľahlivý výpočet zostatkovej miery;
  • pri prehodnocovaní koncepcie a mechanizmu poskytovania finančných prostriedkov z EŠIF v období po roku 2020 posilniť zameranie programov na výkonnosť a zjednodušiť mechanizmus pre platby, a to, ak je to vhodné, prostredníctvom podpory zavádzania ďalších opatrení na prepojenie rozsahu platieb s výkonnosťou namiesto jednoduchého preplácania nákladov.
Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o našom audite výdavkov EÚ na „Hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť“ sa nachádzajú v kapitole 6 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Prírodné zdroje
57,9 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Táto oblasť výdavkov pokrýva spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP), spoločnú rybársku politiku (SRP) a environmentálne opatrenia.

Základom výdavkov EÚ v poľnohospodárstve je SPP. Táto politika má za cieľ zvýšiť produktivitu poľnohospodárstva, a tým zabezpečiť primeranú životnú úroveň poľnohospodárov, stabilizovať trhy a zaručiť dostupnosť dodávok za primerané ceny.

Výdavky, ktoré boli predmetom auditu v tejto oblasti, predstavovali v roku 2016 57,9 mld. EUR. Výdavky SPP sa riadia spoločne s členskými štátmi. Realizujú sa prostredníctvom dvoch fondov:

  • Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF), z ktorého sa v plnej miere financuje priama pomoc EÚ a trhové opatrenia a ktorý predstavuje 77 % výdavkov v tejto oblasti;
  • Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), z ktorého sa spolu s členskými štátmi spolufinancujú programy rozvoja vidieka a ktorý predstavuje 21 % výdavkov.

Výdavky z obidvoch fondov sa poskytujú prostredníctvom približne 80 platobných agentúr, ktoré sú zodpovedné za kontrolu oprávnenosti žiadostí o pomoc a za úhradu platieb príjemcom.

SRP sa vykonáva predovšetkým prostredníctvom Európskeho námorného a rybárskeho fondu (ENRF), ktorý riadi Komisia a členské štáty v rámci zdieľaného hospodárenia.

Environmentálnu politiku EÚ riadi centrálne Komisia. Program pre životné prostredie a opatrenia v oblasti klímy (LIFE) je najväčší nástroj na výdavky v tejto oblasti.

Čo sme zistili

Obsahujú významné chyby?

Poľnohospodárstvo – podpora trhu a priama podpora:

Nie

Rozvoj vidieka, životné prostredie, opatrenia v oblasti klímy a rybné hospodárstvo:

Áno

Prírodné zdroje spolu:

Áno

 

Odhadovaná chybovosť:

Poľnohospodárstvo – podpora trhu a priama podpora:

1,7 % (2015: 2,2 %)

Rozvoj vidieka, životné prostredie, opatrenia v oblasti klímy a rybné hospodárstvo:

4,9 % (2015: 5,3 %)

Prírodné zdroje spolu:

2,5 % (2015: 2,9 %)

Podpora trhu a priama podpora (EPZF)

Plocha poľnohospodárskych pozemkov je prevažujúca premenná pre platby priamej podpory. Priebežné zlepšenia v systémoch kontroly pomohli znížiť chybovosť EPZF v roku 2016 po prvýkrát pod 2 % prah významnosti. Hlavnými dôvodmi bola prepracovaná definícia oprávnených trvalých trávnych porastov, zlepšenia v systéme identifikácie poľnohospodárskych pozemkov (LPIS) a nová geopriestorová žiadosť o pomoc.

„Ekologizačné platby“ sú dodatočné platby finančnej podpory pre poľnohospodárov, ktorí spĺňajú environmentálne požiadavky. Preskúmali sme vzorku 63 takýchto platieb a zistili sme, že poľnohospodári spĺňali požiadavky na diverzifikáciu plodín a ochranu trvalých trávnych porastov. Vyskytli sa niektoré chyby týkajúce sa oblastí ekologického záujmu. Zistili sme, že niekoľko platobných agentúr buď vo svojom systéme LPIS nemalo spoľahlivé informácie o kategóriách pôdy, alebo tieto informácie nevyužívalo na overenie žiadostí.

Rozvoj vidieka, životné prostredie, opatrenia v oblasti klímy a rybné hospodárstvo

Povaha a štruktúra chýb sa v EPFRV a iných oblastiach výdavkov v rámci „Prírodných zdrojov“ líšia.

Okrem neoprávnených príjemcov, činností, projektov a položiek výdavkov sme zistili chyby súvisiace s neoprávnenou pôdou a nadhodnotením oprávnených hektárov. Tento rok tri najväčšie chyby oprávnenosti súviseli s príjemcami, ktorí nezverejnili, že boli kontrolovaní, spoločne podávali žiadosť alebo kupovali od prepojených spoločností, ako sa požaduje v pravidlách EÚ alebo vnútroštátnych pravidlách (pozri príklad).

Príklad: Neoprávnený príjemca – podpora pre MSP udelená družstvu patriacemu do veľkej nadnárodnej spoločnosti

Preskúmali sme investičnú podporu pridelenú litovskému družstvu na spracovanie poľnohospodárskych výrobkov a ich uvedenie na trh. Podľa pravidiel EÚ a vnútroštátnych pravidiel je táto podpora dostupná pre mikropodniky, malé a stredné podniky, určené podľa počtu zamestnancov, ročného obratu a celkovej ročnej súvahy. Pridružené podniky, napr. materské a dcérske spoločnosti, musia byť zahrnuté do tohto výpočtu. Zistili sme, že príslušné družstvo patrilo do veľkej nadnárodnej spoločnosti, a teda nešlo o mikropodnik, malý či stredný podnik.

V prípade značného podielu operácií obsahujúcich vyčísliteľné chyby, mali orgány členských štátov k dispozícii dostatočné informácie na to, aby pred tým, ako požiadali Komisiu o preplatenie výdavkov, týmto chybám predišli alebo ich odhalili a opravili. Keby sa tieto informácie použili na opravu chýb pred vykázaním výdavkov Komisii, odhadovaná chybovosť celkových výdavkov na „Rozvoj vidieka, životné prostredie, opatrenia v oblasti klímy a rybné hospodárstvo“ by bola 3,4 %.

Správy GR AGRI o zákonnosti a riadnosti

Upravená chybovosť pre „Prírodné zdroje“ prezentovaná vo výročnej správe o činnosti GR AGRI za rok 2016 je v súlade s naším audítorským záverom, že chybovosť v tejto výdavkovej oblasti je významná.

V našej osobitnej správe č. 7/2017 sme privítali novú úlohu certifikačných orgánov pri kontrole zákonnosti a riadnosti výdavkov v rámci SPP. Zistili sme však niekoľko podstatných nedostatkov a odporučili zlepšenia súvisiace s výberom vzorky, testovaním a výpočtom chybovosti.

Posúdenie výkonnosti

Z nášho preskúmania výkonnosti týkajúceho sa vybraných investičných projektov v oblasti rozvoja vidieka vyplynulo, že 95 % investícií bolo vykonaných podľa plánu.

V 34 % prípadov však neboli dostatočné dôkazy o primeranosti nákladov. Ak je to uskutočniteľné, používaním zjednodušených možností vykazovania nákladov sa účinne obmedzuje riziko nadmerných cien, pokiaľ sú stanovené na správnej úrovni. V súčasnosti vykonávame podrobnejšiu analýzu tohto problému. Osobitnú správu na túto tému plánujeme uverejniť v roku 2018.

Pri našej práci týkajúcej sa výkonnosti ekologizačných platieb sme zistili niektoré pozitívne zmeny vo využívaní pôdy po zavedení tohto režimu, najmä vytvorenie oblastí ekologického záujmu na ochranu a zlepšenie biodiverzity. Poľnohospodárska plocha v našej vzorke, na ktorej sme zistili pozitívne zmeny, predstavovala približne 3,5 % ornej pôdy.

Čo odporúčame

Komisii odporúčame:

  • preskúmať prístup platobných agentúr ku klasifikácii a aktualizácii kategórií pôdy v ich systémoch LPIS a vykonať požadované krížové kontroly s cieľom znížiť riziko chýb v ekologizačných platbách;
  • poskytovať usmernenia a šíriť osvedčené postupy medzi vnútroštátnymi orgánmi s cieľom zabezpečiť, aby sa ich kontrolami zistili prepojenia medzi uchádzačmi a ostatnými zainteresovanými stranami, ktoré sú zapojené v podporovaných projektoch.
Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o našom audite výdavkov EÚ na „Prírodné zdroje“ sa nachádzajú v kapitole 7 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Bezpečnosť a občianstvo
2,4 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

V tejto výdavkovej oblasti sú zlúčené rôzne politiky, ktorých spoločným cieľom je posilniť myšlienku európskeho občianstva vytvorením priestoru slobody, spravodlivosti a bezpečnosti bez vnútorných hraníc.

V roku 2016 predstavovali výdavky, ktoré boli predmetom auditu v tejto oblasti, 2,4 mld. EUR. Táto suma sa týkala ochrany hraníc, prisťahovalectva a azylovej politiky, spravodlivosti a vnútorných vecí, verejného zdravia, ochrany spotrebiteľa, kultúry, mládeže, informovania občanov a dialógu s nimi. Táto oblasť predstavuje pomerne malú, no rastúcu časť rozpočtu EÚ (približne 1,9 % v roku 2016).

Výrazný podiel výdavkov sa realizuje prostredníctvom dvanástich decentralizovaných agentúr, o ktorých informujeme osobitne v našich špecifických ročných správach.

Výdavky na migráciu a bezpečnosť, ktoré predstavujú približne polovicu (53 %) výdavkov, sa z veľkej časti realizujú prostredníctvom zdieľaného hospodárenia medzi členskými štátmi a Komisiou. Najdôležitejšie fondy v tomto okruhu sú:

  • Fond pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF), ktorého cieľom je prispievať k účinnému riadeniu migračných tokov a dosiahnuť spoločný prístup EÚ k azylu a imigrácii;
  • Fond pre vnútornú bezpečnosť (ISF), ktorého cieľom je dosiahnuť vysokú úroveň bezpečnosti v EÚ.

Tieto fondy začali fungovať v roku 2014, keď nahradili program SOLID („Solidarita a riadenie migračných tokov“), a budú trvať do roku 2020.

Preskúmali sme i malý počet operácií v rámci iných okruhov tejto výdavkovej oblasti. Vzhľadom na malú veľkosť vzorky nemôžeme vypočítať reprezentatívnu chybovosť pre oblasť „Bezpečnosť a občianstvo“.

Čo sme zistili

Komisia a členské štáty veľmi pomaly pokročili s platbami v rámci zdieľaného hospodárenia z AMIF a ISF. Do konca rozpočtového roka 2015 Komisia nezúčtovala žiadne platby týkajúce sa 15 členských štátov. V šiestich členských štátoch bolo zúčtovaných menej ako 5 % dostupných finančných prostriedkov, od 5 % do 10 % v troch členských štátoch a od 10 % do 15 % v štyroch členských štátoch.

Zistili sme tiež viaceré nedostatky týkajúce sa programov SOLID, AMIF a ISF, pre ktoré sa môže oneskoriť vykonávanie týchto fondov, oslabiť hodnotenie systémov členských štátov Komisiou, oneskoriť oprava nedostatkov v systémoch kontroly a zvýšiť riziko oprávnenosti, riadenia a kontroly financovaných opatrení.

Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o audite výdavkov EÚ na „Bezpečnosť a občianstvo“ sa nachádzajú v kapitole 8 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Globálna Európa
8,3 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Táto oblasť výdavkov zahŕňa výdavky týkajúce sa vonkajších vzťahov, podpory pre kandidátske a potenciálne kandidátske krajiny na vstup do EÚ, ako aj rozvojovú a humanitárnu pomoc rozvojovým a susedným krajinám (s výnimkou Európskych rozvojových fondov).

V roku 2016 predstavovali výdavky, ktoré boli predmetom auditu v tejto oblasti, 8,3 mld. EUR a výdavky boli vyplatené vo viac ako 150 krajinách. Výdavky realizuje buď priamo niekoľko generálnych riaditeľstiev Komisie (zo svojho ústredia v Bruseli alebo prostredníctvom delegácií EÚ v prijímateľských krajinách), alebo ich realizujú nepriamo prijímateľské krajiny alebo medzinárodné organizácie prostredníctvom širokej škály nástrojov spolupráce a metód poskytovania pomoci.

Čo sme zistili

Obsahujú významné chyby?

Áno

Odhadovaná chybovosť:

2,1 % (2015: 2,8 %)

S príspevkami EÚ do všeobecného rozpočtu prijímateľských krajín má Komisia pri rozhodovaní o tom, či boli splnené podmienky oprávnenosti, značnú voľnosť. V dôsledku toho je riziko nesúladu s príslušnými pravidlami nízke. Je to tak aj v prípade finančných prostriedkov EÚ, ktoré sú spojené s príspevkami ostatných darcov a nie sú vyčlenené na konkrétne položky výdavkov. V týchto prípadoch možno náklady, ktoré nie sú oprávnené podľa pravidiel EÚ, často kryť z príspevkov ostatných darcov.

Dôvodom 37 % odhadovanej chybovosti je skutočnosť, že k výdavkom nebola poskytnutá základná podporná dokumentácia (pozri príklad nižšie). Medzi ďalšie významné druhy chýb patria výdavky, ktoré buď nevznikli alebo sú neoprávnené.

Príklad: Nedostupné podporné dokumenty

Preskúmali sme výdavky, ktoré Komisia akceptovala a ktoré sa týkali grantu udeleného mimovládnej organizácii, ktorá pôsobí v oblasti prístupu k službám týkajúcim sa sexuálneho a reprodukčného zdravia. Príjemca nebol schopný poskytnúť podporné dokumenty na preukázanie niektorých kontrolovaných výdavkov, najmä platov zamestnancov, poistenia, vnútroštátnej dane z príjmov a prenájmu vozidiel a tried. Tieto výdavky sa preto považovali za neoprávnené.

V prípade značného podielu operácií obsahujúcich vyčísliteľné chyby mala Komisia dostatok informácií, aby predišla chybám alebo ich odhalila a napravila. Ak by Komisia všetky tieto informácie, ktoré mala k dispozícii, riadne použila, odhadovaná chybovosť pre celkové výdavky v oblasti „Globálna Európa“ by bola 1,4 %, t. j. pod 2 % prahom významnosti.

Správy Generálneho riaditeľstva pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení (GR NEAR) týkajúce sa dodržiavania pravidiel

Podobne ako v predchádzajúcich rokoch GR NEAR v snahe znížiť chyby v platbách objednalo vypracovanie štúdie na posúdenie „miery zostatkových chýb“ (RER) vo výdavkoch v tejto oblasti. Hodnotili sme metodiku štúdie a zistili sme, že vo všeobecnosti je vhodná na daný účel a účinná. Zistili sme však, že existujú oblasti, v ktorých je priestor na zlepšenie, ako je potreba dodatočných usmernení, ako majú audítori postupovať pri odhade chybovosti jednotlivých operácií.

GR NEAR vo svojej výročnej správe o činnosti (VSČ) odhaduje sumu vystavenú riziku pri uzavretí so zreteľom na pravdepodobný účinok kontrol v nasledujúcich rokoch („nápravná schopnosť“). Domnievame sa, že nápravná schopnosť bola pravdepodobne nadhodnotená, keďže na základe nášho preskúmania vzorky príkazov na vymáhanie sme zistili, že v celkovom súbore použitom pre tento odhad boli nezistené chyby.

Čo odporúčame

Komisii odporúčame:

  • pracovať spolu s orgánmi auditu v krajinách prijímajúcich predvstupovú pomoc na zlepšení ich schopnosti, najmä prostredníctvom organizovania seminárov, zriaďovania sietí a používania dostupných nástrojov, ako je twinning alebo technická pomoc;
  • vypracovať indexy rizika na zlepšenie posudzovania na základe formulárov vnútornej kontroly, čo by umožnilo lepšie meranie dosahu chýb;
  • vo svojej ďalšej VSČ náležite uviesť rozsah štúdie o RER a odhadovanú spodnú a hornú hranicu chybovosti;
  • zlepšiť výpočet nápravnej schopnosti v roku 2017 riešením zistených nedostatkov.
Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o audite výdavkov EÚ na „Globálnu Európu“ sa nachádzajú v kapitole 9 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Administratíva
9,4 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Náš audit sa týkal administratívnych výdavkov inštitúcií a ostatných orgánov EÚ: Parlament, Európska rada a Rada Európskej únie, Komisia, Európsky súdny dvor, Európsky dvor audítorov (EDA), Európsky hospodársky a sociálny výbor, Európsky ombudsman, Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov a Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).

V roku 2016 predstavovali výdavky, ktoré boli predmetom auditu všetkých inštitúcií a iných orgánov EÚ, 9,4 mld. EUR. Výdavky na zamestnancov (mzdy, dôchodky a príspevky) predstavujú približne 60 % z celkových výdavkov. Zvyšok tvoria výdavky na budovy, zariadenie, energiu, komunikácie a informačné technológie.

Výsledky našich auditov agentúr a ostatných decentralizovaných orgánov EÚ a Európskych škôl sú predmetom špecifických ročných správ, ktoré sa uverejňujú samostatne spolu so zhrnutím výsledkov.

Vlastné finančné výkazy Dvora audítorov kontroluje nezávislý audítor a audítorská správa sa uverejňuje v Úradnom vestníku Európskej únie a na našej webovej stránke.

Čo sme zistili

Obsahujú významné chyby?

Nie

Odhadovaná chybovosť:

0,2 % (2015: 0,6 %)

Pri preskúmaní systémov sme celkovo nezistili žiadne významné nedostatky. Zistili sme však, že v jednej oblasti existuje priestor na zlepšenie. Na túto oblasť poukazujeme v nasledujúcom odporúčaní.

Čo odporúčame

Odporúčame Európskemu parlamentu, aby:

  • preskúmal svoj rámec monitorovania čerpania rozpočtových prostriedkov pridelených politickým skupinám. Mal by tiež poskytnúť lepšie usmernenia politickým skupinám a účinnejšie monitorovať, ako uplatňujú pravidlá schvaľovania a zúčtovania výdavkov, a ako uskutočňujú postupy verejného obstarávania.
Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o našom audite výdavkov EÚ na „Administratívu“ sa nachádzajú v kapitole 10 výročnej správy o rozpočte EÚ za rok 2016.

Európske rozvojové fondy
2,8 mld. EUR

Čo sme kontrolovali

Európske rozvojové fondy (ERF) sú nástrojom poskytovania pomoci Európskej únie na rozvojovú spoluprácu africkým, karibským a tichomorským (AKT) štátom a zámorským krajinám a územiam (ZKÚ). Výdavky ERF a nástroje spolupráce majú za cieľ odstraňovať chudobu a podporovať udržateľný rozvoj a integráciu štátov AKT a ZKÚ do svetovej ekonomiky.

V roku 2016 predstavovali výdavky, ktoré boli predmetom auditu v tejto oblasti, 2,8 mld. EUR. ERF financujú členské štáty EÚ a vykonávajú sa buď prostredníctvom jednotlivých projektov alebo rozpočtovej podpory (príspevku do všeobecného rozpočtu alebo odvetvového rozpočtu krajiny). Na každý ERF sa vzťahuje samostatné nariadenie o rozpočtových pravidlách.

ERF riadi Európska komisia mimo rámca všeobecného rozpočtu EÚ a niektorú pomoc riadi Európska investičná banka.

Čo sme zistili

Spoľahlivosť účtovnej závierky ERF:

Ročná účtovná závierka za rok 2016 vyjadruje verne finančnú situáciu ERF, výsledky operácií, peňažné toky a zmeny v čistých aktívach.

S príspevkami EÚ do všeobecného rozpočtu prijímateľských krajín má Komisia pri rozhodovaní o tom, či boli splnené podmienky oprávnenosti, značnú voľnosť. V dôsledku toho je riziko nesúladu s príslušnými pravidlami nízke. Je to tak aj v prípade finančných prostriedkov EÚ, ktoré sú spojené s príspevkami ostatných darcov a nie sú vyčlenené na konkrétne položky výdavkov. V týchto prípadoch možno náklady, ktoré nie sú oprávnené podľa pravidiel EÚ, pokryť z príspevkov ostatných darcov.

Nedodržanie pravidiel verejného obstarávania bolo príčinou približne jednej tretiny celkovej chybovosti ERF (pozri príklad nižšie). Medzi ďalšie významné druhy chýb patria výdavky, ktoré buď nevznikli alebo sú neoprávnené.

Príklad: Porušenie pravidiel verejného obstarávania

Preskúmali sme platby na poradenské služby k otázkam týkajúcim sa obchodu. Zistili sme, že zákazky, na ktorých sa zakladali tieto platby, neboli udelené na základe súťažného výberového konania, ako sa to požaduje v dohode o grante. Namiesto toho boli zákazky zadané priamo poradcom, ktorí pracovali na predchádzajúcom projekte.

V prípade značného podielu operácií obsahujúcich vyčísliteľné chyby mala Komisia dostatok informácií, aby predišla chybám alebo ich odhalila a napravila. Ak by Komisia všetky tieto informácie, ktoré mala k dispozícii, riadne použila, odhadovaná chybovosť výdavkov na ERF by bola 2,6 %.

Správy GR pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj (GR DEVCO) týkajúce sa dodržiavania pravidiel

Podobne ako v predchádzajúcich rokoch GR DEVCO v snahe znížiť chyby v platbách objednalo vypracovanie štúdie na posúdenie „miery zostatkových chýb“ (RER) vo výdavkoch v tejto oblasti.

Overili sme štúdiu o miere zostatkových chýb z roku 2016 a zistili sme, že bola vypracovaná v súlade s metodikou RER. Všetky nedostatky, o ktorých sme informovali v našej správe z roku 2013, boli vyriešené, s výnimkou špecifickej metódy odhadu RER, ktorá pri vykonávaní odhadov chybovosti jednotlivých operácií stále ponecháva príliš široký priestor pre úsudok.

Vo svojej výročnej správe o činnosti (VSČ) za rok 2016 GR DEVCO rozšírilo výhradu z roku 2015 na „granty v rámci priameho hospodárenia“ a „nepriameho hospodárenia prostredníctvom medzinárodných organizácií“, aby zahŕňala aj „granty a programové odhady v rámci nepriameho hospodárenia“. Táto výhrada je v súlade s našimi vlastnými odporúčaniami a pripomienkami v tejto aj predchádzajúcich výročných správach.

GR DEVCO vykazuje sumu vystavenú riziku pri uzavretí so zreteľom na pravdepodobný účinok kontrol v nasledujúcich rokoch („nápravná schopnosť“). Domnievame sa, že spoľahlivosť údaju o nápravnej schopnosti za rok 2016 ďalej znižujú zistené chyby, ktoré neboli v plnom rozsahu extrapolované na netestovaný súbor, a neodsúhlasenie výpočtu s finančnými výkazmi ERF.

Čo odporúčame

Komisii odporúčame:

  • posilniť monitorovanie otvorených zmlúv ERF s uplynutou platnosťou s cieľom znížiť ich počet;
  • dokončiť revíziu zadávacích podmienok pre všetky svoje audity a overovania výdavkov do konca roka 2017;
  • zvážiť obmedzenie rozsahu testovania vecnej správnosti RER na operáciách rozpočtovej podpory s nízkym rizikom a prerozdeliť ušetrené zdroje na zvýšenie testovania vecnej správnosti operácií súvisiacich s projektmi;
  • rozšíriť opatrenia v jej akčnom pláne na rok 2017, aby zahŕňal aj granty a programové odhady v rámci nepriameho hospodárenia (keďže teraz sú súčasťou výhrady uvedenej vo VSČ);
  • ďalej zlepšiť výpočet nápravnej schopnosti v roku 2017 riešením zistených nedostatkov.
Chcete sa dozvedieť viac? Úplné informácie o našom audite ERF sa nachádzajú vo výročnej správe o aktivitách financovaných ôsmym, deviatym, desiatym a jedenástym Európskym rozvojovým fondom (ERF) za rozpočtový rok 2016.

Základné informácie

Európsky dvor audítorov a jeho práca

Európsky dvor audítorov (EDA) je nezávislý externý audítor Európskej únie. Sídlime v Luxemburgu a zamestnávame približne 900 odborných a podporných zamestnancov zo všetkých členských štátov EÚ.

Naším poslaním je prispieť k zlepšovaniu finančného hospodárenia EÚ, presadzujeme zodpovednosť a transparentnosť a vystupujeme ako nezávislý ochranca finančných záujmov občanov Únie. Varujeme pred rizikami, poskytujeme záruky, poukazujeme na nedostatky a úspechy a poskytujeme usmernenia pre tvorcov politík a zákonodarcov EÚ, ako zlepšiť riadenie politík a programov EÚ. Prostredníctvom našej práce zabezpečujeme, aby sa občania Európy dozvedeli, ako sa vynakladajú ich peniaze.

Naše audítorské správy a stanoviská sú základnou zložkou reťazca povinnosti zodpovedať sa v EÚ. Využívajú sa na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí vykonávajú politiky a programy EÚ: Komisia, iné inštitúcie a orgány EÚ a správne orgány v členských štátoch.

Naše výstupy

Vydávame:

  • výročné správy o rozpočte EÚ a Európskych rozvojových fondoch vrátane vyhlásenia o vierohodnosti;
  • osobitné správy o vybraných témach auditu, ktoré sa uverejňujú v priebehu celého roka, najmä ako výsledok auditov výkonnosti. V roku 2016 sme uverejnili 36 osobitných správ;
  • stanoviská využívané Európskym parlamentom a Radou pri schvaľovaní právnych predpisov EÚ a iných rozhodnutí s významným dosahom na finančné hospodárenie, ako aj ďalšie výstupy založené na preskúmaní. V roku 2016 sme uverejnili dve stanoviská;
  • špecifické ročné správy, v ktorých sú uvedené naše stanoviská z finančných auditov rôznych agentúr a orgánov EÚ. V roku 2016 sme uverejnili 52 špecifických ročných správ a dve súhrnné správy o agentúrach a spoločných podnikoch EÚ;
  • publikácie vypracované na základe preskúmania, napr. situačné správy a informačné dokumenty;
  • výročné správy o činnosti obsahujúce informácie a prehľad o našich činnostiach v danom roku.

Prehľad audítorského prístupu k nášmu vyhláseniu o vierohodnosti

Stanoviská v našom vyhlásení o vierohodnosti sa zakladajú na objektívnych dôkazoch získaných pri testovaní v rámci auditu v súlade s medzinárodnými audítorskými štandardmi.

Spoľahlivosť účtovnej závierky
Poskytuje ročná účtovná závierka EÚ úplné a presné informácie?

Generálne riaditeľstvá Komisie každoročne zaznamenávajú stovky tisíc účtovných údajov, ktoré zachytávajú informácie z rôznych zdrojov (vrátane členských štátov). Kontrolujeme, či účtovné postupy fungujú správne a či sú výsledné účtovné údaje úplné, správne zaznamenané a náležite predložené vo finančných výkazoch EÚ.

  • Hodnotíme účtovný systém s cieľom uistiť sa, že je dobrým základom produkujúcim spoľahlivé údaje.
  • Overujeme hlavné účtovné postupy s cieľom uistiť sa, že fungujú správne.
  • Vykonávame analytické kontroly účtovných údajov s cieľom uistiť sa, že sú predkladané konzistentne a primerane.
  • Priamo kontrolujeme vzorku účtovných záznamov s cieľom uistiť sa, že príslušné operácie existujú a sú správne zaznamenané.
  • Kontrolujeme finančné výkazy s cieľom uistiť sa, že finančnú situáciu vyjadrujú verne.
Riadnosť operácií
Sú operácie EÚ súvisiace s príjmami a platbami zaúčtovanými do výdavkov, na ktorých sa zakladá účtovná závierka EÚ, v súlade s príslušnými predpismi?

Rozpočet EÚ zahŕňa milióny platieb príjemcom v EÚ a po celom svete. Veľkú časť týchto výdavkov riadia členské štáty. Na získanie potrebných dôkazov priamo testujeme príjmové platby a platby zaúčtované do výdavkov (t. j. priebežné platby, konečné platby a zúčtovanie záloh) a posudzujeme systémy na správu a kontrolu týchto platieb.

  • Posudzujeme systémy vzťahujúce sa na príjmy a výdavky s cieľom zistiť ich účinnosť pri zabezpečovaní zákonnosti a riadnosti operácií, ktoré tieto systémy spravujú.
  • Vyberáme štatistické vzorky operácií z celého rozpočtu EÚ, ktoré sú základom pre podrobné testovanie našimi audítormi.
  • Podrobne skúmame operácie vybrané do vzorky, zvyčajne v priestoroch konečných prijímateľov (napr. poľnohospodár, výskumný inštitút, spoločnosť realizujúca verejnú zákazku na práce alebo služby), aby sme získali priame dôkazy, že príslušná udalosť „existuje“, je správne zaznamenaná a je v súlade s pravidlami, na základe ktorých sa platby uhrádzajú.
  • Analyzujeme chyby a klasifikujeme ich ako vyčísliteľné alebo nevyčísliteľné.
  • Extrapolujeme vyčísliteľné chyby, aby sme získali odhadovanú chybovosť, celkovo a pre každú oblasť, v ktorej vykonávame špecifické posúdenie.
  • Porovnáme odhadovanú chybovosť na základe 2 % prahu významnosti a vyjadrujeme stanovisko.
  • V našich stanoviskách zohľadňujeme aj ďalšie relevantné informácie, napr. výročné správy o činnosti a správy nezávislých audítorov.
  • Všetky naše zistenia prerokúvame s orgánmi v členských štátoch a s Komisiou, aby bola zaistená správnosť údajov.

 

Všetky naše produkty sa uverejňujú na webovej stránke: http://www.eca.europa.eu.

Viac informácií o vykonávaní auditu na účely vyhlásenia o vierohodnosti sa nachádza v prílohe 1.1 k výročnej správe o rozpočte EÚ za rok 2016.

Naša webová stránka obsahuje glosár odborných výrazov, ktoré využívame v našich publikáciách (http://www.eca.europa.eu/sk/Pages/DocItem.aspx?did=41732).

Kontakt

EURÓPSKY DVOR AUDÍTOROV
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxemburg
LUXEMBURSKO

Tel. +352 4398-1
Otázky: eca.europa.eu/sk/Pages/ContactForm.aspx
Webová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditorsECA

Viac doplňujúcich informácií o Európskej únii je k dispozícii na internete. Sú dostupné cez server Európa (http://europa.eu).

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2017

Print ISBN 978-92-872-7511-0 doi:10.2865/728138 QJ-04-17-451-SK-C
PDF ISBN 978-92-872-7504-2 doi:10.2865/279980 QJ-04-17-451-SK-N
HTML ISBN 978-92-872-7539-4 doi:10.2865/862897 QJ-04-17-451-SK-Q

 

UPOZORNENIE TÝKAJÚCE SA AUTORSKÝCH PRÁV

©Európska únia, 2017.

Šírenie obsahu okrem fotografií je povolené pod podmienkou, že sa uvedie zdroj.

Pri týchto fotografiách je šírenie povolené pod podmienkou, že sa uvedie držiteľ autorských práv, zdroj a mená fotografov (ak sú spomenuté):

Fotografie, *, *, *, *, * (vpravo), *: ©EÚ 2017, zdroj: Európsky dvor audítorov

Fotografia, *: ©EÚ 2017, zdroj: EK, audiovizuálne oddelenie/Mauro Bottaro

Fotografia, *: ©EÚ 2016, zdroj: EK, audiovizuálne oddelenie/Bruno Portela

Fotografia, * (vľavo): ©EÚ 2015, zdroj: EK, audiovizuálne oddelenie/Carmen Jaspersen

Fotografie, * a *: ©EÚ 2017, zdroj: EK, audiovizuálne oddelenie/Bruno Portela

Fotografia, *: ©EÚ 2016, Delegácia EÚ v Hondurase

Fotografia, *: ©EÚ 2012, zdroj: EK, audiovizuálne oddelenie/Cornelia Smet

Fotografia, *: ©EÚ 2017, zdroj: EK, Medzinárodná spoluprácu a rozvoj

V prípade použitia či šírenia tejto fotografie je potrebné žiadať povolenie priamo od držiteľa autorských práv a architektov/inžinierov:

Fotografia, *: ©Európska únia, 2016, zdroj: Rada EÚ – Fotoslužba. architekti a inžinieri firmy Philippe Samyn and Partners, ktorá je vedúcim partnerom a projektantom; architekti firmy Studio Valle Progettazioni, inžinieri firmy Buro Happold

V prípade použitia či šírenia týchto fotografií musíte dodržiavať podmienky a obmedzenia stanovené v licencii CCO https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/legalcode:

Fotografie, *, *, * (vpravo), * (vľavo) a *: Zdroj: Pixabay, CCO 1.0 Universal, verejne dostupné

 

OBRÁŤTE SA NA EÚ

Osobne

V rámci celej EÚ existujú stovky informačných centier Europe Direct. Adresu centra najbližšieho k vám nájdete na tejto webovej stránke: http://europa.eu/contact.

Telefonicky alebo e-mailom

Europe Direct je služba, ktorá odpovedá na vaše otázky o Európskej únii. Túto službu môžete kontaktovať:

  • prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektorí operátori môžu tieto hovory spoplatňovať),
  • prostredníctvom štandardného telefónneho čísla: +32 22999696 alebo
  • e-mailom na tejto webovej stránke: http://europa.eu/contact.

VYHĽADÁVANIE INFORMÁCIÍ O EÚ

Online
Informácie o Európskej únii sú dostupné vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie na webovej stránke Europa: http://europa.eu

Publikácie EÚ
Publikácie EÚ, bezplatné alebo platené, si môžete stiahnuť alebo objednať z kníhkupectva EU Bookshop na webovej stránke: http://publications.europa.eu/eubookshop. Ak chcete získať viac než jeden výtlačok bezplatných publikácií, obráťte sa na službu Europe Direct alebo vaše miestne informačné centrum (pozri http://europa.eu/contact).

Právo EÚ a súvisiace dokumenty
Prístup k právnym informáciám EÚ vrátane všetkých právnych predpisov EÚ od roku 1951 vo všetkých úradných jazykoch nájdete na webovej stránke EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Otvorený prístup k údajom z EÚ
Portál otvorených dát EÚ (http://data.europa.eu/euodp) poskytuje prístup k súborom dát z EÚ. Dáta možno stiahnuť a opätovne použiť bezplatne na komerčné aj nekomerčné účely.